Často kladené dotazy

Níže jsme pro Vás připravili soupis nejčastěji kladených otázek, které k nám mají naši zákazníci. Pokud však máte dotaz jiný, neváhejte nás kontaktovat - rádi odpovíme v nejkratším možném termínu.

Co je Matcha?

Matcha je druh zeleného čaje, který vznikl před více než 800 lety. Z počátku byl užíván převážně buddhistickými mistry a samuraji, až teprve před nedávnem se začal konzumovat i v Evropě. Čerstvé čajové lístky se rozemelou na jemný prášek a výsledkem je pozoruhodně zelená barva s báječnou chutí a výjimečným aroma. Čaj Matcha obsahuje unikátní katechiny a aminokyseliny.

Čím se liší čaj Matcha od běžných zelených čajů?

Matcha je 100% zelený čaj, který je rozemletý na jemný prášek (cca 5–10 mikronů), při jehož výrobě nedochází k fermentaci, nepřidávají se žádná barviva, přísady ani konzervační látky. Pokud pijete čaj Matcha, tak spotřebujete celý čajový list. To je hlavním důvodem, proč je čaj Matcha 10 krát silnější než běžně uvařený šálek zeleného čaje. Nedávné vědecké studie došly k závěru, že Matcha obsahuje 137krát více EGCG než běžný zelený čaj. EGCG je nejúčinnější antioxidant a výborný pomocník při spalování tuků. Při konzumaci čaje Matcha se zrychlí metabolismus o 30–40 %, takže v západních zemích je často využíván v boji proti obezitě.

Jak poznáme kvalitní Matcha?

Stejně jako např. u vína, tak i u čaje Matcha nalezneme široké spektrum tříd a jakostí. Je určitě důležité přemýšlet nad kvalitou čaje Matcha. Mezi hlavní faktory kvality patří:

CHUŤ
Vysoce kvalitní Matcha je jemný, hladký a mírně sladce chutnající s minimálním náznakem trpkosti. Sladká chuť pochází z přirozeně se vyskytující aminokyseliny L-theanin a rostlinných vláken. Matcha vyšší kvality by měl obsahovat minimálně 19,5 mg L-theaninu na 1 gram.

BARVA
Kvalitní Matcha má smaragdově zelenou barvu a v případě nižších stupňů se barva mění spíše na žlutohnědou. U nižších stupňů kvality se výrazně mění i chuť čaje.

CERTIFIKACE
Vyžadujte po prodejci čaje Matcha certifikace. Minimálně certifikaci původu. Na trhu je spoustu levných náhražek z Číny. Pamatujte, že Matcha musí být vždy z Japonska.

Matcha má krásně zelenou barvu, jsou tam přidána nějaká barviva?

Matcha je skutečně 100% čistý zelený čaj. Žádná barviva, přísady, konzervační látky. Důvodem smaragdově zelené barvy je množství chlorofylu v čajových lístcích způsobené zastíněním čajovníků. Čtyři týdny před každoroční sklizní jsou čajové oblasti zcela pokryty plachtami. Tato speciální stínící technika zabrání slunečnímu záření až o 90%. Rostliny rostou v podstatě ve tmě a chybějící světlo kompenzují nadměrnou produkcí chlorofylu. Právě z chlorofylu, obohaceného o aminokyseliny, vzniká smaragdově zelená barva.

Proč mi čaj Matcha nechutná?

Naše strava obsahuje spousty špatně zpracovaných potravin, ve kterých je obsaženo spousta cukrů a umělých sladidel. V důsledku toho nejsou naše chuťové pohárky zvyklé pít zelený čaj. Mnoho lidí po několika pokusech zjistí, že jim neslazený čaj velice chutná a začnou ho tak pít. V případě, že i po několika pokusech čaj nezachutná, tak doporučujeme sladit přírodním sladidlem, jako je med. Velmi oblíbenou variantou je Matcha Tea s přírodním sirupem z bezinky anebo Matcha Latté.

Proč pít čaj Matcha?

Již jeden šálek čaje Matcha denně podstatně zvýší hladinu antioxidantů v krvi. Jeden šálek čaje Matcha vydá až za deset šálků běžného zeleného čaje. Matcha obsahuje 121 mg/1 g katechinů a 66 mg EGCG. Katechiny mají ve zdravotnictví stále větší význam. Čaj Matcha je zároveň užíván jako meditační nástroj, který přináší klid a harmonii.

Jaký je rozdíl mezi čajem Matcha a kávou?

Základním rozdílem mezi Matcha a kávou jsou živiny, které se přirozeně v obou nápojích nacházejí. Káva obsahuje silný stimulant. Matcha obsahuje theofylin a theaniny, stejně jako spoustu minerálů, vitamínů, aminokyselin a antioxidantů. Podstatný rozdíl je v uvolňování energie. U kávy k němu dochází v podstatě okamžitě, ale u čaje Matcha je uvolňování energie vzhledem k dalším látkám, které obsahuje, postupné.

Co je Theofylin?

Theofylin je povzbuzující látka, která se nachází pouze v čajích a funguje úplně jinak než kofein. Kofein je velmi rychle působící stimulant, který okamžitě najde cestu do krevního oběhu. Účinky se projevují během několika minut a vrcholí během 30 až 45 minut. Vrchol je často spojován s nervozitou, pocením a následným oslabením, či otupělostí. Theofylin funguje zcela odlišně. Matcha obsahuje velké množství živin, které omezují vstřebávání theofylinu do krevního oběhu postupně, což vede k pomalému uvolňování energie po dobu 3–6 hodin.
Aminokyseliny a theaniny v čaji Matcha také pomáhají udržet uvolněnou mysl, což je pro tělo přínosnější. pH čaje Matcha je neutrální, kdežto u kávy kyselé, a to vede často k zažívacím problémům a nechutenství.

Jaká je trvanlivost čaje Matcha?

Od zabalení je trvanlivost čaje zhruba dva roky a po otevření zhruba 2 měsíce.

Jak mám čaj skladovat?

Je nutné chránit čaj před přímým světlem. Ideální pro skladování je lednice.

Mohou čaj Matcha děti?

Podle studie kanadské potravinářské inspekce, která byla zpracována pro děti do 12 let, mohou čaj i děti, ale v omezeném množství.
4–6 let: 45 mg = 1,5 g čaje Matcha/den
7–9 let: 63 mg = 2,1 g čaje Matcha/den
10–12 let: 85 mg = 3,2 g čaje Matcha/den

Mohou čaj Matcha těhotné a kojící ženy?

Těhotné a kojící ženy mohou konzumovat Matcha, ale v omezeném množství max. 4 g za den. To se rovná dvěma šálkům čaje za den.

Kde koupím čaj Matcha?

Náš BIO Matcha Tea koupíte ve zdravých výživách, lékárnách a gastro provozech po celé ČR a nebo na našem eshopu www.matcha-tea.cz

Jsou nějaká zdravotní rizika spojená s konzumací čaje Matcha?

Denní příjem čaje Matcha u dospělého člověka by neměl být vyšší než 6 šálků. Prozatím nejsou známé žádné případy, kdy by čaj Matcha byl spojován se zdravotním rizikem, nebo předávkováním.

Zasíláte čaj i mimo Českou republiku?

Ano, zboží je možné zaslat po celé Evropě.

Usnadní pití čaje Matcha hubnutí?

Podle nejnovější publikace American society of clinical nutrition (společnost zabývající se zdravou výživou) konzumace kvalitního zeleného čaje podporuje rovnoměrné rozložení energií v těle a tím o 30–40 % zrychluje metabolismus. To znamená, že pití čaje Matcha významně podporuje hubnutí. Toto je velice zajímavé, protože zvýšené spalování kalorií, které vzniká na základě pití kvalitního zeleného čaje, nemá žádné negativní účinky na krevní tlak. Na rozdíl od konzumace prášků na hubnutí.

Co se dá připravovat z čaje Matcha?

Čaj Matcha je jedinečný produkt i z hlediska různorodosti přípravy. Z čaje Matcha lze připravovat několik druhů teplých a studených nápojů, koktejlů, čokoláda, zmrzlina. Matcha běžně využívají ve svých provozech cukráři, šéfkuchaři, pekaři a další. Recepty naleznete na tomto webu.

Rychlý kontakt

MatchaTea.cz
Telefon: +420 773 082 222
E-mail: info@matchatea.cz

Kyosun s.r.o.
U Elektry 203/8
Praha 9, 19800

Sídlo společnosti
Trmická 836/1, Praha 9
IČ: 24727890, DIČ: CZ24727890 zapsaná v obchodním rejstříku, vedeném Městským soudem v Praze, oddíl C, vložka 169303.

Záruka kvality

 

Instagram

Facebook

Pro lepší fungování našich stránek využíváme cookies. Používáním našeho webu souhlasíte s jejich využitím. Rozumím Více informací.