Články

Náš BIO Matcha Tea (2. díl-pesticidy)

Náš BIO Matcha Tea (2. díl-pesticidy)

Publikováno
03. 07. 2014
 
Vážení příznivci Matcha Tea, ve druhém díle našeho povídání o Matcha Tea se budeme věnovat pesticidům v čaji.

Téma pesticidy a čaj je velice ožehavé téma. Do nedávna se dělaly striktní kontroly pouze na čínské čaje, ale v poslední době se ukazuje, že je důležité kontrolovat hladinu pesticidů i u čajů z jiných destinací. Například z Japonska. Jasné je, že v případě BIO čajů by měla být hladina pesticidů nulová, ale v případě nebio čajů je minimální výskyt velice pravděpodobný. I my jsme se bohužel stali svědky toho, že je to možné. Náš bývalý dodavatel již nezvládal pokrývat množství našich objednávek a jednu várku na konci roku 2013 (DMT 30. 9. 2015) překoupil od jiného dodavatele, který bohužel BIO zemědělství nedodržoval. Vzhledem k tomu, že kontroly z naší strany a i ze strany SZPI jsou velice přísné, tak se naštěstí tato várka do oběhu nedostala, protože se na tuto skutečnost přišlo ještě před jejím uvedením na trh. Kontrolovalo se zhruba 650 druhů pesticidů v čaji a u 6 z nich byly výsledky pozitivní. Karcinogenní naštěstí nebyly, to mi potvrdili i v laboratoři SZPI i ve VŠCHT. Přesto jsem pátral po oficiálním vyjádření, a to mi do mailu zaslala Ing. Soňa Š., Ph.D. z Technologické fakulty Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Přepis naší mailové komunikace si můžete prohlédnout ZDE. Přesto, že mě trochu uklidnila, tak jsem věděl, že je problém na světě a bylo otázkou času, kdy se dostaneme na černou listinu. Na černou listinu mezi prodejce/výrobce, kteří toto ve spoustě případů tolerují a následně prodávají vědomě. To mě mrzelo asi nejvíc. Nicméně vedlo mě to k tomu, že jsem se o to začal opravdu hodně zajímat. O celé věci jsem jednal přímo i se členy Urasenke (nejvyšší čajová společnost v JP) a došel jsem k zajímavému závěru. V případě nebio čajů je skutečně velice pravděpodobné, že se nějaký výskyt pesticidů může objevit, protože povolené limity pesticidů v čaji v Japonsku se diametrálně liší od povolených limitů v EU. A to dokonce až 1000x! Např. u nás přišli na Methoxyfenozide, který měl hodnotu 0,18 mg/kg. V Japonsku je povolený limit 20 mg/kg a v EU 0,05 mg/kg. To je 400x tvrdší limit než v Japonsku. Na tomto příkladu vidíte, že pokud bychom nakupovali nebio čaj, tak dle japonské normy by dodavatel limit v pohodě splnil. Toto ale nebyl náš případ, my v dobré víře kupovali BIO kvalitu a museli jsme tuto záležitost razantně vyřešit.

První krok, který vedl k nápravě, byla změna dodavatele. My skutečně do toho, co nám dodavatel pošle, nevidíme a tento problém, který způsobil, byl natolik závažný, že jeho změna byla jedinou možností, jak toto riziko v budoucnu eliminovat. Přešli jsme k producentovi, kterému jsme se zavázali minimálním ročním odběrem a ten pro nás připravil speciální šarži Matcha Tsuru, která je určena pouze pro nás a splňuje naprosto všechny naše požadavky. Ať už jakostní nebo cenové.

Téma pesticidy v japonských čajích jsem několikrát konzultoval i s jinými japonskými pěstiteli a pár z nich mi dokonce tvrdilo, že kvůli klimatu a podmínkám pěstování to bez nich nejde. Myslím si, že množství kontrol u japonských čajů v budoucnu enormně poroste. Možná to povede k tomu, že producenti pesticidy vynechají, nebo si vyberou jiné trhy, kde limity nejsou tak přísné. Např. v USA jsou povolené limity zhruba na polovině oproti Japonsku.

Jsem velice rád, že Vám mohu garantovat kvalitu našich čajů, protože máme skutečně vše, co je pro ochranu kvality potřebné, a navíc čaje nekontrolujeme pouze v ČR, ale kontrolují se i v Německu (viz certifikáty BIO a další). To, že má EU občas velice zajímavá a odlišná pravidla vůči třetím zemím je věc známá, ale pokud to přispívá k našemu zdraví, tak se holt budou muset třetí země podřídit našim pravidlům, pokud s námi chtějí obchodovat.

Pokud by Vás zajímalo, jak jsou nastaveny povolené limity v EU a v Japonsku, tak klikněte níže na odkazy.

DATABÁZE A POVOLENÉ LIMITY PESTICIDŮ V EU

DATABÁZE A POVOLENÉ LIMITY V JAPONSKU (jednotka ppm je shodná s hodnotou mg/kg)

ROZBORY NAŠICH ŠARŽÍ

Rozbor pesticidů

Rozbor pesticidů z února 2014 (šarže HK-0013 – starý dodavatel)

Rozbor pesticidů šarže 4163 (nový dodavatel) – Strana 1

Rozbor pesticidů šarže 4163 (nový dodavatel) – Strana 2

Rozbor pesticidů šarže mtx01/14 (nový dodavatel) – Strana 1

Rozbor pesticidů šarže mtx01/14 (nový dodavatel) – Strana 2

Rozbor pesticidů šarže RKY17D (nový dodavatel) – Pozn. přidáno 29.8.2014

Kompletní rozbor pesticidů od SZPI 12/2014 (nový dodavatel) – Pozn. přidáno 12.1. 2015

V dalším díle se budeme věnovat havárii elektrárny Fukušima a krokům, které provedla EU proti dovozu radioaktivních potravin.